Volksvagen wzmacnia swoją pozycję w Chinach

Volkswagen zainwestuje 2,4 mld euro w utworzenie spółki joint venture z chińską firmą Horizon Robotics zajmującą się sztuczną inteligencją. Ruch ten wzmocni obecność niemieckiego producenta samochodów na jego największym rynku zagranicznym i rozszerzy jego umiejętności produkcyjne. Inwestycja pojawia się w czasie, gdy niektóre firmy samochodowe opuszczają Chiny z powodu kolejnych ceł na samochody importowane do kraju.

Nowa jednostka będzie opracowywać i produkować dla Chin systemy zautomatyzowanej i wspomaganej jazdy, łączące wiele funkcji na jednym chipie w celu zmniejszenia kosztów i zużycia energii – poinformował w czwartek Volkswagen. Przedsięwzięcie skupi się na pomocy samochodom samojezdnym w rozpoznawaniu rowerzystów, pieszych, barier budowlanych i innych przeszkód. Firmy mówią, że chcą przekształcić system wizyjny w standard przemysłowy dla samochodów autonomicznych. Technologia ta będzie wykorzystywana wyłącznie w pojazdach elektrycznych niemieckiego producenta sprzedawanych w Chinach. Firma zamierza, że pozwoli jej to na przyspieszenie innowacji na chińskim rynku, gdzie konsumenci coraz częściej poszukują samochodów elektrycznych lokalnych marek. Zakończenie transakcji spodziewane jest w pierwszej połowie 2023 roku.

Volksvagen głównym udziałowcem

Cariad jest spółką zależną Volkswagena i dostarcza oprogramowanie dla przemysłu motoryzacyjnego. Próbuje się odbudować po tym, jak problemy z oprogramowaniem utrudniły wydanie nowych modeli w zeszłym roku, w tym elektrycznego Porsche Macan. W szczytowym momencie problemów ze stanowiska odszedł szef niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen Herbert Diess. Jego miejsce zajął Oliver Blume. Cariad obejmie 60% udziałów w spółce joint venture, a Horizon Robotics otrzyma pozostałe 40%.

Horizon Robotics wytwarza technologię, która może być zainstalowana dosłownie we wszystkim, od samochodów po głośniki. Firma współpracuje już z Audi i Volkswagenem W ramach transakcji Volkswagen obejmie udziały w Horizon i zainwestuje w stworzenie spółki joint venture.

Zaawansowane systemy ADAS/AD, które opierają się na czujnikach i oprogramowaniu, aby wspierać kierowców w krytycznych sytuacjach, są kluczową technologią dla mobilności przyszłości i obszarem o dużym potencjale wzrostu. System ten pomoże przyspieszyć rozwój i komercjalizację technologii oprogramowania i sprzętu w sektorze motoryzacyjnym w Chinach, aby klienci na tym rynku mogli jak najszybciej prowadzić zautomatyzowane pojazdy.

______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Źródło: Bloomberg

Autorzy zdjęć: Cottonbro, Piotr Grzankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.