Hydraulika siłowa – dlaczego pompa hydrauliczna się psuje? Regeneracja pomp hydraulicznych
Pompa hydrauliczna to jeden z najważniejszych elementów koparki. Jest odpowiedzialna za dostarczanie oleju do układu hydraulicznego, który pomaga kontrolować wszystkie ruchy maszyny. Bez tego elementu nasza koparka czy inna maszyna nie byłaby w stanie działać.
W związku z tym konieczne jest, abyś zapewnił, że nasza pompa hydrauliczna jest zawsze w dobrym stanie. Niestety jednak, istnieją pewne czynniki, które mogą spowodować nieprawidłowe działanie lub całkowitą awarię tego komponentu.

Kilka najczęstszych powodów, awarii pomp hydraulicznych – regeneracja pomp hydraulicznych
Słaba konserwacja – pompy hydrauliczne to wrażliwe maszyny, które wymagają regularnej konserwacji, aby działać prawidłowo. Jeśli nie konserwujemy prawidłowo swojej koparki, może ona cierpieć z powodu słabej wydajności, co może prowadzić do uszkodzenia innych komponentów, jak również niedogodności dla nas podczas jej obsługi.
Nagromadzenie pyłu – podczas pracy koparki przy wysokim ciśnieniu lub prędkości, cząsteczki powietrza będą zasysane do systemu, gdzie zatkają zawory i tłoki, co znacznie obniży wydajność. Jeśli nie są kontrolowane, cząstki te mogą również powodować uszkodzenia innych części, takich jak uszczelki i łożyska, co jeszcze bardziej obniża wydajność pracy.
Nieprawidłowa instalacja pompy hydraulicznej– Nieprawidłowy montaż pompy hydraulicznej może doprowadzić do uszkodzenia lub awarii układu. Jeśli porty wlotowe i wylotowe pompy nie są prawidłowo połączone, do układu dostaną się pęcherzyki powietrza, powodując uszkodzenie innych elementów. Nieprawidłowy montaż pompy hydraulicznej może spowodować ograniczenie przepływu płynu i doprowadzić do słabej wydajności. Może to również skutkować uszkodzeniem uszczelek i łożysk.
Niewłaściwa obsługa – podczas obsługi koparki należy pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie doprowadzi do niskiej wydajności, a nawet może spowodować uszkodzenie podzespołów. Na przykład, jeśli używamy koparki z osprzętem łyżkowym, ale nie uda nam się prawidłowo włączyć osprzętu przed kopaniem w twarde powierzchnie, takie jak beton lub skały, może to spowodować uszkodzenie ze względu na duże obciążenie osprzętu.
Regeneracja pomp hydraulicznych – kto powinien zająć się naprawą popsutej pompy hydraulicznej w maszynach budowlanych? Serwis podzespołów hydrauliki siłowej
Naprawą uszkodzonej pompy hydraulicznej w maszynach budowlanych powinien zająć się fachowiec. Są to ciężkie maszyny i istnieje duże ryzyko urazu podczas wykonywania konserwacji na nich. Gdy pompa hydrauliczna ulegnie awarii, może spowodować znaczne uszkodzenie silnika maszyny i innych elementów.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest określenie, jaki typ pompy hydraulicznej posiadamy. Istnieje wiele różnych rodzajów pomp hydraulicznych, różnią się one wielkością i kształtem. Niektóre mają pojedynczy wał, podczas gdy inne mają wiele wałów. Można również zauważyć, że niektóre modele mają pompę po jednej stronie maszyny z silnikiem po drugiej stronie. Jeśli nie znamy marki i modelu swojej maszyny, ważne jest, aby skontaktować się z profesjonalistą. Będą oni w stanie określić, jaki typ pompy hydraulicznej znajduje się w naszym sprzęcie i jak najlepiej go naprawić.

Serwis hydrauliki siłowej – jak przebiega regeneracja pomp hydraulicznych? Naprawa pomp hydraulicznych i silników hydraulicznych
Regeneracja pompy hydraulicznej to proces, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń zgromadzonych wewnątrz układu hydraulicznego. Czyszczenie powinno być przeprowadzane w regularnych odstępach czasu, w zależności od tego, jak często używamy swojej maszyny.
Naprawa i regeneracja pomp – jak często powinno się czyścić pompę hydrauliczną? Regeneracją pomp hydraulicznych zajmie się profesjonalny serwis
Częstotliwość, z jaką należy czyścić pompę, zależy całkowicie od tego, jak często jej używamy. Jeśli używamy jej codziennie, to najlepiej robić to raz w miesiącu. Jeśli użytkowanie jest sporadyczne, wtedy czyszczenie można wykonywać co dwa miesiące lub nawet rzadziej. Doradzi nam to instrukcja obsługi urządzenia lub zaufany serwis hydrauliki siłowej.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydro-dex.com/