Jak muzyka wpływa na człowieka podczas treningu?

Muzyka odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. Podnosi nas na duchu, pomaga przetrwać trudne chwile i często jest integralną częścią każdej uroczystości. Nie jest tajemnicą, że większość miłośników regularnej aktywności fizycznej nie wyobraża sobie produktywnego treningu bez odpowiedniej muzyki w uszach.

Większość gdy uświadomi sobie, że zapomnieliśmy zabrać na trening słuchawek, ma ochotę odwrócić się na pięcie i wrócić do domu. Nie wyobrażamy sobie ćwiczeń bez naszej ulubionej playlisty, a czas spędzony na siłowni bez niej ciągnie się w nieskończoność. Muzyka nie tylko pomaga nam utrzymać właściwy rytm podczas ćwiczeń, ale także zwiększa tempo lub pozwala się zrelaksować. Dlaczego więc muzyka stanowi tak ważny element ćwiczeń i w jaki sposób wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną?

Wpływ muzyki na człowieka podczas wysiłku

Nic dziwnego, że muzyka jest tak uwielbiana przez fanów sportowych emocji! Daje pozytywny zastrzyk energii i pozwala zapomnieć o trudach ćwiczeń siłowych czy aerobowych.

Każdy sportowiec wie, jak ważny jest dobry rytm w efektywności i długości treningu. Zdecydowanie lepsze i bardziej spektakularne efekty można osiągnąć tylko dzięki kontroli oddechu, który pomaga ustalić właśnie muzyka. Nic dziwnego, że wielu amatorów biegania, jazdy na rowerze czy innych aktywności najczęściej sięga po muzykę elektroniczną, taneczną lub rockową, które wyróżniają się mocniejszymi dźwiękami i pozwalają utrzymać optymalne tempo podczas treningu. Ćwiczenia przy ulubionych utworach mijają również znacznie szybciej, co wpływa na nasze samopoczucie, a także motywację, która z każdym treningiem tylko wzrasta

Muzyka, której słuchamy podczas treningu, może znacząco wpłynąć na sposób jego postrzegania i przeżywania. Może być zarówno bodźcem jak i źródłem motywacji, ale także pomocą w pokonywaniu trudności związanych z długotrwałym treningiem. Odpowiednio dobrany utwór poprawia nasze samopoczucie, wzmacnia nas po pokonaniu przeszkód, inwestuje energię w trudnych momentach i sprawia, że czujemy się bardziej komfortowo podczas długotrwałych ćwiczeń – co oznacza, że do tego stylu ćwiczeń idealnie pasuje muzyka energetyzująca, która zwiększa wytrzymałość i przyspiesza metabolizm.

Jak dobrać odpowiednią muzykę do treningu?

Muzyka często jest dla nas ważnym elementem treningu, bez niej nie mamy motywacji do działania. Jeśli chodzi o sporty indywidualne, jest ona jedynie dodatkiem do monotonnych ćwiczeń kardio, takich jak bieganie, ale także pozwala utrzymać tempo podczas treningu. Natomiast podczas zajęć grupowych czy zajęć zumby muzyka staje się ich podstawowym elementem. Jak wybrać odpowiednią muzykę? Warto zwrócić uwagę na tempo muzyki (BPM), czyli miarę tego, jak szybko liczone są uderzenia.

Jeśli chodzi o umiarkowaną aktywność fizyczną, taką jak ćwiczenia cardio czy ćwiczenia na siłowni, badanie naukowe przeprowadzone na Brunel University w Londynie przez zespół dr Karageorghisa wykazało, że najlepsze rezultaty możemy osiągnąć, trenując przy muzyce o tempie 120-140 uderzeń na minutę. Aby wybrać najlepszą playlistę do danego ćwiczenia, warto skupić się na tempie zawartych w niej utworów, wybrać swój ulubiony utwór, podczas słuchania którego osiągamy najlepsze wyniki w danym ćwiczeniu, a następnie skorzystać z mierników, które możemy znaleźć w Internecie, aby obliczyć jego tempo.

Każde kolejne powtórzenie piosenki z pewnością sprawi, że trudniej będzie Ci się skupić na rytmie i melodii. Ustalając playlistę, możemy stworzyć dodatkowy bodziec do treningu.

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: sklep.sport-max.pl, chillzet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.