Jak ważna jest odpowiednia wentylacja w naszym domu?

Wentylacja jest niezbędnym elementem każdego budynku mieszkalnego. Wpływa na mikroklimat panujący wewnątrz, co z kolei ma decydujący wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. System wentylacyjny powinien zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w całym budynku, dostarczając świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń jednocześnie pozbywając się z nich nadmiaru CO2 i innych szkodliwych związków. Powinien być równie wydajny niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest zima, czy lato, i nie może wychładzać pomieszczeń. Pamiętajmy, że dobra wymiana powietrza jest niezbędna do prawidłowego zadbania o przestrzeń.

Wentylacja pomieszczeń – jakie są rodzaje wentylacji?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wentylacji, a poszczególne systemy różnią się od siebie zasadą działania, wydajnością i innymi możliwościami. Do głównych typów należą:

  • Wentylacja Hybrydowa – działa naprzemiennie wentylacją grawitacyjną, jak i mechanicznom.
  • Wentylacja mechaniczna – wymuszony przepływ powietrza, który powstaje dzięki pracy urządzenia wentylacyjnego, napędzanego silnikiem elektrycznym. Do wentylacji mechanicznej można zakupić tzw. rekuperator, który zajmuje się odzyskiem ciepła z usuwanego z pomieszczeń powietrza.
  • Wentylacja grawitacyjna (naturalna) – najprostszy rodzaj wentylacji, wykorzystujący różnicę ciśnień do wywołania naturalnego przepływu powietrza. Wentylację grawitacyjną można spotkać w większości domostw.
  • Wyporowa – polega na utworzeniu w pomieszczeniu dwóch stref: dolnej do wysokości 1,1-1,8 m i górnej o wyższym stopniu zanieczyszczenia. W strefie dolnej wpuszczane jest czyste, chłodne powietrze, które tworzy wokół ludzi i przedmiotów strumienie konwekcyjne, które są szybko transportowane do strefy górnej i odprowadzane przez otwory wywiewne.
  • Wentylacja mieszająca – czyste powietrze wdmuchiwane jest do pomieszczenia z dużą prędkością, aby rozcieńczyć zanieczyszczenia i szybko odprowadzić je na zewnątrz. Przy niej opary substancji chemicznych znikną w szybkim tempie.

Jakie są najczęstsze problemu z wentylacją w domu?

Do najczęściej spotykanych problemów związanych z wentylacją w domu należy duży przewiew i przeciągi – zwłaszcza na wysokich piętrach. Równie częstym problemem są kratki wentylacyjne, a zwykle ich zamykanie.

/Obraz autorstwa yanalya na Freepik

Wentylacja i jej systemy – dlaczego warto skupić się nad dobrą wymianą powietrza?

Każdy budynek mieszkalny ma swoje unikalne cechy, ale system wentylacji to problem uniwersalny. Jeśli chodzi o Twoje zdrowie i samopoczucie, sprawna wentylacja grawitacyjna jest szalenie ważna, nie tylko ze względu na to, co czujesz (np. nieświeże powietrze, nieprzyjemny zapach), ale przede wszystkim ze względu na konsekwencje zdrowotne. Powietrze wewnątrz domów jest zwykle bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Sprawna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pozwoli również zaoszczędzić znaczną kwotę na ogrzewaniu i przyniesie ulgę domowemu budżetowi.

Jednym z wielkich zagrożeń dla Ciebie i Twoich bliskich jest również czad, którego w żaden sposób nie da się wyczuć w powietrzu, ale który po cichu nas zatruwa. Często zapchane kominy wentylacyjne mogą powodować takie sytuacje. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić wentylację w swoim budynku mieszkalnym, zacznij od sprawdzenia czystości otworów wentylacyjnych i zbadania ciągu. Następnie zorientuj się, czy okna są wyposażone w szczeliny, które zapewniają dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Jeśli nie, stosunkowo niedrogim rozwiązaniem będzie zamontowanie w nich nawiewników okiennych.

Jakie są konsekwencje braku wentylacji w domu?

Zanieczyszczone powietrze stwarza idealne warunki do rozwoju wirusów, bakterii, zarodków pleśni i innych szkodliwych patogenów. Jest to najpoważniejsza z konsekwencji braku wentylacji w domu. Kolejna konsekwencją jest wysoki poziom wilgoci, który prowadzi do powstania pleśni lub grzyba najczęściej na ścianach. Zatkane, bądź niesprawne przewody wentylacyjne mogą przysporzyć wielu kłopotów.

__________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: goodair.pl, klimatyzacjezmontazem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.