Rewolucja w branży IT. Amazon, Google, Spotify i wiele innych szykują masowe zwolnienia pracowników

Branża IT od kilku lat rozwija się w szybkim tempie i ten trend prawdopodobnie utrzyma się w 2023 roku. Jednak informacje o planowanych redukcjach zatrudnienia napływają z różnych stron. Oznacza to, że w branży IT rok 2023 zapowiada się dość niepokojąco.Szczególnie jeśli jesteś pracownikiem jednej z tych firm, które wprost zapowiedziały, że w tym roku uszczuplą kadrę w niektórych działach.

Przyczyny tych zwolnień są różne. Niektóre firmy zmniejszają zatrudnienie z powodu problemów finansowych lub innych negatywnych czynników, takich jak słabe wyniki lub złe zarządzanie. W innych przypadkach zwolnienia są spowodowane zmianą strategii firmy i programami restrukturyzacyjnymi, mającymi na celu poprawę efektywności, zmniejszenie kosztów i poprawę rentowności.

Jakie firmy IT zapowiadają zwolnienia?

Google ogłosiło, że zwolni 12 tysięcy pracowników. W mailu wysłanym do wszystkich pracowników CEO Sundar Pichai stwierdził, że jest to bardzo smutna decyzja. Dodał jednak, że firma nie ma wyboru i musi zredukować stanowiska około 6 procent swoich pracowników, aby zachować konkurencyjność.

Zwolnienia dotyczą pracowników z różnych działów na całym świecie i zostaną przeprowadzone do trzeciego kwartału roku fiskalnego 2023. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Microsoft (który również ma siedzibę w Redmond) planuje do tego czasu zlikwidować 10 tysięcy miejsc pracy.

/Obraz Preis_King

Amazon zdecydował się na znacznie większe cięcia, rozstając się z 18 tysiącami pracowników w USA, Kanadzie i Kostaryce. Nieprzyjemne informacje otrzymają również pracownicy w Chinach, ale tam gigant wstrzymał się z komunikacją na okres po Chińskim Nowym Roku. Doug Herrington, dyrektor sprzedaży Amazona, we wspomnianym mailu przekonywał, że takie ruchy to „niezbędne redukcje wydatków, aby Amazon mógł nadal inwestować w różnorodność swojej oferty i zapewnić, że utrzymamy niskie ceny i szybką wysyłkę.”

Down-sizing w IT

Inną rozpoznawalną marką decydującą się na down-sizing jest Spotify. Tutaj mówimy o znacznie mniejszej skali, ponieważ z pracą pożegna się około 600 pracowników. Co daje 6% wszystkich zatrudnionych. Exodus dotknął także branżę game-dev i choć tutaj liczby wydają się zabawnie małe, to za każdą z nich stoi prawdziwy człowiek i warto o tym pamiętać. Zwolnienia przeprowadzi między innymi Riot Games, wydawca League of Legends – z pracą pożegnają się 42 osoby.

Salesforce, podobnie jak inne firmy, musiał ostatnio podjąć kilka trudnych decyzji. Na przykład zarząd zdecydował się niedawno na wypowiedzenie umowy o pracę 10% swoich pracowników, co przekłada się na 7000 miejsc pracy. Argument? Dokładnie taki sam, jak w przypadkach wymienionych powyżej. Za dużo stanowisk, a do tego konieczne porządki po pandemii. Widać tu dziwną korelację i trudno uwierzyć w siłę sprawy, choć to po prostu swoisty efekt domina.

/Obraz Markus Winkler

Wygląda na to, że firmy zdały sobie sprawę, że nie wystarczy tylko nadążać za konkurencją. Każdego dnia do puli dołączają coraz to inne przedsiębiorstwa z całego świata.

Nawet kilka tysięcy zwolnień dziennie!

W ostatnim czasie liczba firm technologicznych, które ogłosiły plany zwolnienia pracowników w tym roku, wzrosła ze 173 do 200. Liczba osób dotkniętych redukcjami wzrosła z niespełna 53 tysięcy do 59,5 tysiąca – wynika z najnowszych danych, aktualizowanych na bieżąco.

Dotyczy to m.in. firmy SAP, która ogłosiła plany zwolnienia 1.400 osób (wzrost o 40 proc.). Oznacza to średnie tempo zwolnień sięgające 3,4 tys. osób dziennie – zauważa TrueUp.

I choć redukcje ogłoszone przez IBM i SAP były największe w ostatnich dniach, to według danych serwisu Layoffs.fyi, który monitoruje cięcia kadrowe w branży teleinformatycznej, nie wszystko kręci się wokół technologicznych gigantów i jednorożców: Większe liczby podaje portal rekrutacyjny TrueUp Tech, który od początku ubiegłego roku również śledzi zwolnienia ogłaszane przez duże firmy, start-upy i jednorożce z branży technologicznej.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Gerd Altmann

Materiał źródłowy: rp.pl, dailyweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.