Promienniki podczerwieni – poznaj ich wady i zalety

Panele grzewcze bazujące na emisji fal mają za zadanie zapewnić jego odbiorcom odpowiedni komfort cieplny. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii istnieje możliwość rezygnacji z piecy opalanych węglem i postawienia na bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Z promiennikami spotkać można się w wielu miejscach. Stosuje się je w saunach, czy gabinetach medycznych, gdzie ich promieniowanie ma pozytywny wpływ na zdrowie pacjentów. Co ważne, promienniki podczerwone nie ogrzewają powietrza, a obiekty znajdujące się w zasięgu ich fal. Jego działania porównać można do słońca, którego fale powodują uczucie ciepła nawet w najmroźniejsze dni.

Ciepło płynące z promienników podczerwieni spotkać można również w nowoczesnych hotelach. Wówczas są one zamontowane za lustrem co powoduje nie tylko ogrzanie pomieszczenia, ale również zapobiega osiadaniu pary na szkle.

Promienniki ciepła na podczerwień – czym są i jak działają

Promienniki podczerwieni emitują fale elektromagnetyczne, które poprzez promieniowanie przemieszają się. W jaki sposób fale mogą ogrzać organizmy żywe i przedmioty? Wraz z momentem zetknięcia się fal i jakiekolwiek powierzchni, dochodzi do przemiany energii w ciepło. Co ważne, powietrze nie ma żadnego wpływu na przebieg całego procesu, przez co pomieszczenia w domu, biurze czy hali produkcyjnej – nagrzewają się równomiernie.

Promienniki ciepła działają w odmienny sposób niż urządzenia odpowiedzialne za tradycyjne ogrzewanie. W ich przypadku to właśnie powietrze jest głównym nośnikiem ciepła, co w praktyce oznacza przemieszczanie się ciepła ku górze. W przypadku tradycyjnych grzejników, różnica temperatury między podłogą a sufitem możesz wynosić nawet 10 stopni Celsjusza. Zaletą produktów, jakimi są promienniki podczerwieni, jest przede wszystkim fakt, że ich fale rozchodzą się równomiernie, zatem każde miejsce w danym pomieszczeniu będzie posiadać zbliżoną temperaturę.

Ile średnio miesięcznie zapłacisz za wykorzystanie promienników podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń i nie tylko

Koszt opłacania ogrzewania na podczerwień zależy od paru czynników. Ma na nie wpływ przede wszystkim:

 1. Obecna cena prądu.
 2. Rodzaj materiału, z jakiego zbudowany jest dany budynek.
 3. Szczelność okien i drzwi.
 4. Poziom usytuowania mieszkania lub biura – parter, ostatnie piętro.
 5. Wysokość pomieszczeń.
 6. Ocieplenie budynku.
 7. Ilość odbiorców ciepła – mieszkańców, czy pracowników.
 8. Preferowana temperatura.

Niestety mimo jasnych wskazówek na co warto zwrócić uwagę podczas szacowania, średniego miesięcznego kosztu ogrzewania, nie istnieje jednoznaczna cena jaką przyjdzie zapłacić inwestorowi za korzystanie z promienników podczerwieni.

Według szacunkowych wyliczeń, panele grzewcze miesięcznie generuje koszty na poziomie 3-5 zł za metr kwadratowy. W praktyce oznacza, że mieszkanie o powierzchni 50 m2 zapłaci za ogrzanie od 150 do 250 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku domu o powierzchni 120 m2, mówimy o kwocie w wysokości od 360 zł nawet do 600 zł.

Promiennik podczerwieni – jego zalety

Promienniki podczerwieni cieszą się coraz większą popularnością i to nie bez powodu. Posiadają one zalety, które mają ogromny wpływ nie tylko na jakość życia w danym pomieszczeniu, ale mają również dobry wpływ na zdrowie.

Ich głównymi zaletami są:

 1. Łatwy montaż oraz nowoczesny design, który wpasuje się do niemal każdego wnętrza.
 2. Wysoka nośność ciepła przekłada się na natychmiastowe nagrzewanie powierzchni.
 3. Ciepło rozkłada się równomiernie.
 4. Zdalne sterowanie w przypadku części oferowanych modeli.
 5. Dobre dla alergików, ponieważ nie poruszają cząsteczek kurzu.
 6. Ekologiczne rozwiązanie dla osób chcących dbać o środowisko.
 7. Ochrona domu lub pozostałych budynków przed wilgocią i pleśnią.

Elektryczne promienniki podczerwieni – wady

Mimo innowacyjnych rozwiązań, promienniki podczerwieni posiadają również liczne wady, na które warto zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na zakup właśnie tego systemu ogrzewania.

Do najważniejszych wad zaliczyć można:

 1. Brak możliwości ogrzania wody. Wiąże się to z drugim źródłem ogrzewania, którym może być pompa ciepła lub fotowoltaika.
 2. W przypadku słabo ocieplonych budynków, system ten się nie sprawdzi, ponieważ ciepło będzie uciekało przez liczne szczeliny.
 3. Koszt ogrzewania podczerwienią w głównej mierze zależy od ceny prądu, zatem może się ona różnić w zależności od marży narzuconej przez operatora. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.