Pompy ciepła – systemy do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej

Dużo się ostatnio słyszy o pompach ciepła. Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim jest instalacja pompy ciepła na swojej posesji, by zapewnić sobie m.in. ogrzewanie domu. Ale czym właściwie cechuje się ten typ instalacji grzewczej? Jaka jest zasada działania pompy ciepła? Poniżej nieco więcej informacji na ten temat.

Pompa ciepła – co to właściwie jest? Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przekazuje ciepło z jednego miejsca do drugiego. Jest to możliwe dzięki prawu zachowania energii, które mówi, że energii nie można ani stworzyć, ani zniszczyć, a jedynie przekształcić z jednej formy w drugą. Na tej zasadzie opiera się zasada działania pompy ciepła.

Zasadę działania pompy ciepła można wyjaśnić w kategoriach termodynamiki. Pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną ze źródła o niskiej temperaturze i przekształca ją w energię cieplną o wysokiej temperaturze, wykorzystując pracę mechaniczną. Odwrotny proces może być również osiągnięty poprzez wykorzystanie powietrza otoczenia jako czynnika chłodniczego i sprężanie go za pomocą silnika elektrycznego lub gazowego w celu wytworzenia energii elektrycznej (proces ten nazywany jest powietrzną energią geotermalną). Tak właśnie działa pompa ciepła. Proces ten znany jest jako chłodzenie; jednak większość urządzeń chłodniczych nie wykorzystuje w tym celu pracy mechanicznej, ale zamiast tego wykorzystuje reakcję chemiczną do wytwarzania zimnych temperatur z ciepłych temperatur.

Jakie są korzyści z używania pomp ciepła? Wysoka efektywność, brak emisji zanieczyszczeń i nie tylko

Pompy ciepła to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w miesiącach zimowych i letnich. Mogą być używane zarówno do ogrzewania domu, jak i jego chłodzenia! Pompa ciepła jest też powszechnie używana w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła to wydajny sposób na ogrzewanie i chłodzenie domu. Wykorzystują one energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego obszaru do drugiego – na przykład z zewnątrz do domu lub odwrotnie.

Pompy ciepła mają kilka zalet w stosunku do innych rodzajów systemów grzewczych:

  • są bardzo energooszczędne – zużywają mniej energii elektrycznej niż piece i klimatyzatory;
  • to ekologiczne urządzenia – pompy ciepła nie spalają paliwa jak gaz ziemny czy propan, więc pomagają dbać o czyste powietrze;
  • pompy ciepła mogą być używane przez cały rok jako podstawowe systemy ogrzewania lub chłodzenia (lub i tak, i tak). Oznacza to, że nie trzeba się martwić o zmianę systemów, gdy zmieniają się pory roku – wystarczy dostosować ustawienie temperatury na termostacie;
  • pompy ciepła są bardzo ciche, więc można z nich korzystać w domu, nie będąc niepokojonym przez głośne dźwięki;
  • składowanie opału nie stanowi już problemu. Dla porównania, posiadając kocioł na paliwo stałe, trzeba wcześniej zorganizować sobie miejsce na paliwo.

Rodzaje pomp ciepła. Z jakimi można się spotkać?

Główne rodzaje pomp ciepła to pompy ciepła typu powietrze-źródło, grunt-źródło i woda-źródło.

  • Pompa ciepła powietrze-źródło można podzielić na dwa rodzaje: jednostopniowe i dwustopniowe. Jednostopniowe powietrzne pompy ciepła wykorzystują różnicę temperatur między zewnętrzem a wnętrzem, ale nie używają sprężarki, aby zwiększyć swoją wydajność. Oznacza to, że są one mniej wydajne niż dwustopniowe powietrzne pompy ciepła, ale tańsze w zakupie. Dwustopniowe powietrzne pompy ciepła wykorzystują sprężarkę do zwiększenia swojej efektywności (moc pompy ciepła jest większa) i kosztują więcej niż jednostki jednostopniowe.
  • Gruntowe pompy ciepła wykorzystują różnicę temperatur między ziemią a powietrzem nad nią – zwykle co najmniej 5°C. Krążą one w cieczy przez rury zakopane pod ziemią, aby przenieść to ciepło do domu. Urządzenia gruntowe są zwykle droższe niż powietrzne, ale są bardziej energooszczędne, ponieważ pobierają ciepło z ziemi, a nie z powietrza zewnętrznego (które może spaść poniżej zera).
  • Wodne pompy ciepła działają w podobny sposób do systemów źródeł gruntowych, ale zamiast używać rur zakopanych w ziemi, używają rur umieszczonych w rzekach, jeziorach lub zbiornikach (takich jak np. stawy). Wodne pompy ciepła są bardziej wydajne niż systemy gruntowe, ponieważ pobierają ciepło z bardziej stałej temperatury (nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych). Oznacza to, że mają niższe zużycie energii, co może pomóc w obniżeniu rachunków za ogrzewanie.

Czy montaż pompy ciepła się opłaca? Jaki związek może mieć pompa ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

Posiadanie pompy ciepła daje spore możliwości zaoszczędzenia przy zachowaniu wysokiej efektywności. Rozwiązanie takie szczególnie dobrze współgra z instalacją fotowoltaiczną. Posiadając instalację fotowoltaiczną, można zasilić pompę ciepła energią elektryczną pobraną z promieni słonecznych. Wykorzystując więc energię odnawialną, jesteśmy w stanie znacząco zredukować swoje rachunki za prąd. Koszt pompy ciepła może być dużo mniejszy dzięki instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na zewnątrz budynku.

Połączenie pompy ciepła z panelami słonecznymi (możliwy jest ich montaż na dachu lub w wydzielonym miejscu w ogrodzie) może być znakomitą inwestycją, która szybko się zwróci. Energia elektryczna produkowana przez fotowoltaikę sprawi, że zmniejszy się zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad pompą ciepła na swojej posesji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.